• Vážení rodičia!

        • 22. 3. 2020
        • Prihováram sa Vám v čase a v podmienkach,  v akých sme ešte neboli. Sme izolovaní,  nevieme dokedy. Ťažko je  nám,  ako aj Vám,  niečo plánovať a riadiť.

          Nie je nám ľahostajná táto situácia,  v akej sme a preto neustále aj my učitelia uvažujeme podľa najlepšieho svedomia a vedomia ako ďalej, ako pristupovať k žiakom,  aby danú situáciu čo najlepšie zvládli a vy s nimi.   Snažíme sa brať do úvahy všetky aspekty, okolnosti,  ktoré súvisia s danou situáciou a preto sme sa rozhodli pre vyučovanie takouto hravo-tvorivou formou.   Vieme, že nemáte to ľahké ani vy (pracujúci), ale ani Vaše deti to nebudú mať ľahké,  ak budú musieť byť doma ešte pár dní.  

          Po prvom týždni, ktorý máme za sebou sme spolu s kolegami skonštatovali, že  výsledky našej dlhodobej práce sa ukázali práve  teraz v náročnej situácii. Žiaci sa ihneď chopili tvorivých úloh, ktoré im boli ponúknuté.  Ich zodpovedný prístup k práci,  ako aj priebežné výsledky ich práce nadmieru oceňujeme. Veríme, že aj vďaka Vám.

          V neposlednom rade ďakujem kolegom, ktorí bez problémov a  s veľkým nadšením sa chopili nie ľahkej úlohy a flexibilne naskočili na rozbehnutý vlak. Som rada, že mám taký tím učiteľov,  ako aj  žiakov, ktorí ťahajú za jeden koniec. Sme na rovnakej vlnovej dĺžke.

          Prečo sme sa rozhodli práve takto hravo a  zaujímavo? Pretože je dôležité kúpiť si čas aj u detí. Nie je umenie ich neustále nútiť sedieť pri pracovných listoch, ktoré je ťažko odkontrolovať,  či robili samostatne alebo s pomocou niekoho, čo pre učiteľa nie je smerodajné. Je to iba kvantita  pracovných listov na úkor  kvality.   Umenie je  správne deti zmotivovať, ponúkať im rôzne úlohy, ktoré ich  udržia  čo najdlhšie byť aktívnymi.  Jednoducho zohľadňovať  psychologicko -  pedagogické hľadiská,  čo znamená, ťažiť z toho,  čo je typické pre dieťa v mladšom školskom veku (súťaživosť, zážitkové učenie, radosť z vlastnoručne vyrobenej  práce, pohyb, striedanie rôznych činností, trvať na dodržiavaní pravidiel v rodine atď.)

          Je logické, že každé dieťa má iné tempo, iný intelektuál a preto nie je správne určiť denne rovnaký počet úloh  pre každého. Rešpektovanie individuálnych osobitostí detí je nutné preto, aby sme nedocielili opačný efekt u detí a to je odpor k učeniu. Vy,  ako rodičia najlepšie viete,  v čom má  Vaše dieťa  nedostatky a čo je nutné precvičovať.   V tom máte voľné ruky počas celého šk. roka ako aj teraz.   To je aj Vašou povinnosťou, k tomu nepotrebujete naše pokyny. Ide hlavne o numerické príklady (+, -, ., :), gramatické cvičenia, diktáty,  ktoré je dobré priebežne precvičovať bežne v priebehu roka,  ako aj teraz.

          Úlohy, ktoré im ponúkame  teraz my, učitelia slúžia skôr na rozvoj tvorivosti a zároveň zapájajú viac zmyslov, čím sa dieťa rozvíja všestranne ako aj  zmysluplno, efektívne  vypĺňa čas.  V tom sú tie úlohy výnimočné a prospešné. Nemôžeme od dieťaťa čakať, že bude len celý deň s chuťou písať, čítať a vypĺňať pracovné listy.  Stereotypná  práca dieťa rýchlo unaví a vtedy vznikne pre Vás problém. 

          Uvedomme si, že dnešný človek potrebuje do života omnoho viac ako encyklopedické vedomosti.  Hovoríme o zručnostiach, ktoré mu budú do ďalších rokov prospešné a práve teraz ich môžeme rozvíjať (napr.  flexibilnosť, prispôsobivosť, empatia, ľudskosť, tvorivosť, pomoc, pracovitosť, sebaobslužné činnosti).  Jednoducho,  teraz máme priestor učiť  deti gazdovskému rozumu a prepájať  vedomosti s bežným životom.

          Viem, že aj vy to  nemáte teraz ľahké,  ale ak nechceme stratiť naše deti, musia sa cítiť milované, nestratiť chuť do učenia a poznať v rodine pravidlá. To je úloha rodičov. Pripravujme ich spoločne do nie ľahkého sveta, ktorý bude od nich vyžadovať oveľa viac ako len encyklopedické vedomosti. Využime tieto chvíle práve na prepájanie vedomostí s bežným životom. Vyučujme zážitkovo,  používajme gazdovský rozum a hlavne učme ich byť citlivými, ohľaduplnými ľuďmi, ktorí  spoznajú seba, svoje talenty a budú si  vážiť iných, prírodu a taktiež spoznajú viac Boha cez náš život.

                          Víkend venujme rodine, práci okolo domu a iným spoločným aktivitám podľa potreby každej rodiny. Od pondelka budeme pokračovať vo vzdelávaní. Akou formou a o koľkej? Budeme Vás informovať v nedeľu podvečer.

          Prajem príjemné prežitie nie ľahkých chvíľ, kde ide v prvom rade o zdravie nás a našich detí.

           

          Držme si prsty a verím, že spoločne a s Božou pomocou všetko zvládneme!

          H. Kormošová a tím učiteľov  ZŠ s MŠ Krásna Lúka

    • Fotogaléria

        zatiaľ žiadne údaje